10. GÜN
 
Bu gün son aşama bandajın çıkma günü. Artık rahatım çünkü tecrübe kazandım, bu da son aşama ve artık birşey kalmadı. Eşim bandajın üzerine alkol döküp nazikçe çıkarttı.
Muayenemi yaptı. Burnuma nasıl masaj yapmam gerektiğini gösterdi. Her şey yolundaydı. Artık bitmişti. Bundan sonrası benim burnumu iyi korumam ve bakımını iyi yapmam.
Burun estetiğinden sonra dikkat etmemiz gereken konular:
- Öncelikle ben yüksek yatmaya ve yüzüstü yatmamaya devam ediyorum.
- Burnumuzu  darbelere karşı korumamız lazım. Özellikle çocuğumuz varsa hızla koşan, ani hareketler yapan afacanlara karşı zamanla koruma mekanizması geliştiriyoruz.
- Burnumuzu güneş ışınlarından korumamız lazım. Kış dahi olsa güneş kremi kullanın.
- Bir ay deniz, iki ay havuza girmeyeceğiz.
- 3 ay gözlük takmamamız lazım. Numaralı gözlük kullananlar lens kullanabilir.
- Benim gibi yazın  bir iki ay bekleyemem denize havuza girmeden duramam, güneş gözlüğü takmazsam güneşte başım ağrır diyorsanız  ameliyat tarihinizi ona göre ayarlayabilirsiniz.
- Burnun asıl şeklini alması bir yıl sürüyor. Masajlarımızı düzgün yapıp şeklini korumasını sağlamamız lazım.
- İşe başladım. Herkes çok doğal olduğunu, beni tanımasalar ameliyat olduğumu anlamayacaklarını söylüyorlar. Bu tam da benim istediğim şeydi çok mutluyum.

2 yorum:

  1. ameliyatın açık ya da kapalı olması neye göre belirleniyor ? benım burnum hem kemerli hem üstü düz hem de nefes almada zorlanıyorum yatarken . doktor burnumda et olduğunu söylemişti yıllar önce. bu görünümden kurtulmak istiyorum ama çok korkuyorum.

    YanıtlaSil
  2. Merhaba. Açıkcası benim yaklaşımım burun ucuna belirgin müdahale gerekmeyen durumlarda kapalı tekniği tercih ediyorum. Diğer durumlarda açığı tercih ediyorum. Ameliyat süreci çok sıkıntılı bir süreç değil. Geçmiş olsun.

    YanıtlaSil