13 Ocak 2015 Salı

AMELİYAT GÜNÜSabah aç karnına eşimin çalıştığı hastaneye gittim. Tahlillerimi önceden yaptırmıştım, anestezi doktoruyla görüşmüştüm. Odama gidip ameliyat kıyafetimi giydim. Damaryolum açıldı. Heyecanlıydım. Benim Reynaud Fenomenim ve Scloradermam var. Romotolojik bir hastalık. Bu durumda olup burun estetiği olan var mı bilmiyorum. En azından ben araştırdım bulamadım. Belki ben bu durumda olanlara bu konuda yardımcı olabilirim. Reynaud soğuğa hassasiyet demek. Damarlarım soğukta herkesten çok büzüşüyor ve kan, özellikle vücudun uç noktalarına ulaşamıyor (el, ayak, burun, kulak). El, ayak önce bembeyaz oluyor. Kan gitmeye başlayınca da mor oluyor. Ameliyatımı da buna göre planladık. Eşim AMELİYATIMI KAPALI YAPMAYA KARAR VERDİ. Ameliyat kapalı olunca burun ucu açılmayacağından oradaki damarlara dokunulmayacak, böylece kan ile beslenmede sorun olmayacaktı. Normal olarak ameliyathane soğuk. Bu yüzden ameliyatta ısıtılacaktım. Ameliyathaneye girdim. Isıtılmaya başladım ve tatlı bir uykuya daldım.


AMELİYAT SONRASI
Ben ameliyattan çok sonrası için gergindim. Ameliyattan çıkıp, odama gelişimi hayal mayal hatırlıyordum. Hala ısıtmaya çalışıyorlardı beni. Ağrım yoktu, uykuluydum ve burnum tıkalı gibiydi. Başımın yüksek olmasını özellikle istemiştim, kan genzime gitmesin diye. Kanamam da yoktu açıkçası. Peçeteyle silecek kadar bir sızıntı vardı. Uzun süre ısınmaya çaba harcadım. Elim,ayağım soğuktu, dolaşım az olunca parmağıma takılı olan aletten oksijenin az olduğunu görüyorduk. Bu yüzden arar ara maskeyle oksijen aldım.

Aynaya bakma ihtiyacı hiç hissetmedim. Çünkü yanıltıcı olacağını biliyordum, moral bozmaya gerek yoktu. Benim soğuğa hassasiyetim olduğu için (reynaud fenomeni) yüzüme buz uygulaması yapamadım. Normalde şişlik ve morartı olmaması için sık sık buz uygulamalısınız.
Hastanede bir gece kaldım. 45 derecelik açıda iki üç yastıkla uyudum. Yemeğimi çok rahat yedim. Isırma, çiğneme, yutma gibi hiçbir problem yaşamadım. Boğazımda hafif bir ağrı vardı. Burnumda silikon tampon olduğu için nefes alabiliyordum ama yine de tedirginlikten ağızdan nefes almayı tercih ediyordum. Ağrı kesici iğne damaryolumdan verilecekti gece boyunca, anestezi doktoru yazmış sağolsun ama ben istemedim. Ağrım şaşırtıcı şekilde yoktu, Minoset içtim. Antibiyotiklerimi içtim. Hafif sersem gibiydim sadece. Ayağa kalkarken, tuvalete giderken yardım aldım. Yürürken sallanıyorum gibi geliyordu o kadar.

2 yorum:

  1. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

    YanıtlaSil
  2. Amacıma ulaşabildiğime sevindim. Nazik yorumunuz için teşekkürler.

    YanıtlaSil